Haber

TCMB’nin deprem bağışına ‘siyasi şov’ eleştirisi

Merkez Bankası’nın çok sayıda televizyon kanalının ortak yayınında düzenlediği yardım kampanyasında depremzedelere bağış yapması tepki çekti. Ekonomistler “siyasi şovu” eleştirdiler. Kahramanmaraş’ta iki depremin vurduğu 11 ilde depremzedelerin yaralarını sarmak ve yeni konutlar inşa etmek için düzenlenen “Türkiye Tek Yürek” bağış programında toplam 115 milyar 146 milyon 528 bin TL bağış toplandı.

Örgüte yapılan bağışların üçte ikisinin kamu kurumlarından geldiği yönündeki eleştirilerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve kamu bankalarının yaptığı bağışlar tepki çekti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bankanın 30 milyar lira bağışlayacağını söyledi.

Merkez Bankası Kanunu’nun 60. maddesine göre, bankanın yıllık kârı, her yıl yedek akçe, banka hissedarları ve banka üyelerinin payları ayrıldıktan sonra Hazine’ye aktarılır.

‘Siyasi şov’ eleştirileri

Ekonomist Mustafa Sönmez, sosyal medya paylaşımlarında, hükümetin kaynak toplamasını ‘siyasi şov’ olarak eleştiriyor ve devletin başka tedbirler alması gerektiğini belirtiyor.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses de ‘gösteri’yi eleştirerek, bankanın kârlarının fiilen Hazine’ye aktarıldığının altını çiziyor.

Ekonomist Refet Gürkaynak da Merkez Bankası’nı “halkın parasını halka vermekle” eleştirdi.

Enflasyon uyarısı

Merkez Bankası’nın eski başekonomisti Hakan Kara, Merkez Bankası’nın halka bağış yaptığında kârın azalacağını belirterek, önümüzdeki yıl Hazine’ye daha az kâr aktaracağına dikkat çekiyor.

Kara, sosyal medya hesaplarında TCMB’nin bağışına ilişkin şu ifadeleri kullanıyor: “Ne işe yarıyor? Bu yıl kamu maliyesini rahatlatıyor, bütçe açığı ve kamu borcu geçici olarak düşük görünüyor, kamunun faiz harcamaları düşüyor. Riski nedir? Bu transferin bir sonucu olarak, geçici olarak halk bir rahatlama duygusuyla çok daha fazla harcama yaparsa enflasyonu yükseltir.”

DW/SSB, AK

pazaryolu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu