Haber

Hakan Fidan’dan Filistin’e uyarı: “Ya kalıcı barış ya da kalıcı savaş”

Dışişleri Bakanı Fidan, İsrail-Filistin savaşına ilişkin açıklamalarda bulundu. Önümüzde iki yol olduğunu belirten Fidan, bölgede kalıcı barışın sağlanamaması ihtimaline ilişkin şunları söyledi: ‘Buradan kalıcı barışı sağlayamazsak bölgede kalıcı bir savaş ve istikrarsızlık bizi bekliyor.’ İfadelerini kullandı.

Yıllardır devam eden İsrail-Filistin krizi, Hamas’ın 7 Ekim’de başlayan saldırılarının ardından hızla büyüdü. Türkiye, geçtiğimiz günlerde İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısının ardından Filistin’e desteğini göstermek amacıyla ulusal yas ilan etti. Dışişleri Bakanı Fidan, açıklamalarında Türkiye’nin diplomatik trafiğinin sürdüğünü ve sivilleri koruma çabalarının devam ettiğini belirtti.

Fidan, ‘Hem halkımıza hem de tarihimize verecek bir hesabımız var. Köklü devlet geleneğimiz, değerlerimiz ve siyaset anlayışımız sessiz kalmaya izin vermez.’ Bu sözleriyle Türkiye’nin bölgede geri planda kalmayı tercih etmeyeceğini gösterdi.

Bölgede Barış İçin Çalışıyoruz

Fidan, Türkiye’nin bölgede barışı sağlamayı hedeflediğini şu sözlerle belirtti: ‘Bu krizden sonra izlenecek iki yol var. Ya birbiri ardına gelecek daha büyük savaşlar olacak. İkincisi büyük bir barış anlaşmasına varmak ve bu krizi barışla bitirmek. İkinci yolun tercih edilmesi için çaba harcıyoruz. Bu çağrının dikkate alınacağını umuyoruz.’

İsrail-Filistin krizinin ardından bölgede ortak adımlar atmayı hedefleyen Mısır ve Türkiye, hafta sonu Kahire’de Batı’dan ve Doğu’dan çeşitli katılımcıların da katılacağı toplantıda buluşacak. Fidan, Kahire’de katılacağı toplantıyla ilgili: ‘Umarız orada Filistinlilere hukuki haklar veren, iki devletli çözümün temelini oluşturan bir toplantı olur.’ açıklamayı yaptı.

luleburgaz-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu