Ekonomi

Kadınlar Antalya’yı fıstıkla yüceltecek

ANTALYA (İGFA) – Alternatif çalışmaları çiftçilerle buluşturan Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı bölgesinde farklı çalışmaları denemeye devam ediyor. Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’nde daha önce safran soğanlarının toprakla buluşturulduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait 14 dönüm araziye bu kez fıstık fidanı dikildi. Kıraç ve kıraç toprakları seven fıstık fidanı, Elmalı’daki üreticilerin umudu olacak.

Daha Az Zahmetsiz Çalışma Yüksek Verim

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Bitkisel Üretim Şube Müdürlüğü Sorumlusu Merve Güneş Bahşi, yapılan araştırmalar sonucunda üretime uygun olduğu belirlenen fıstık fidanlarının Elmalı bölgesi için dikimi ve dağıtımının yapıldığını söyledi. , devam etmek. Antep fıstığının kıraç ve kıraç toprakları seven bir iş olduğunu belirten Bahşi, atıl yerlerin değerlendirilmesi için fıstığın son derece uygun olduğunu belirtti. Bahşi, “Çiftçilerimiz için zahmeti az, verimi yüksek, değeri yüksek bir ürünü bölgemize kazandırmaya çalışıyoruz. Kadın üretim kooperatiflerimiz bu projede. El ele yapıyoruz. Hem bölgemize hem de Antalya’ya değer katacak çalışmalara devam edeceğiz.”

Safran Sonrası Antep Fıstığı

Yedirenk Kadın Kooperatifi Lideri Ayten İnce de Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kadın kooperatiflerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. İnce, “Burası suyun fazla olmadığı kırsal bir bölge. Köydeki kadınlarımızla istişare ettik ne yapabiliriz diye. İlk safranla başladık ve iyi bir verim aldık. Şimdi fıstık ektik. Biz hep buğday ekeriz ama Muhittin Başkan bize başka bir şey yapalım da sizi Türkiye’ye değil Avrupa’ya götürelim dedi. Bu doğrultuda da Cumhurbaşkanımızın her zaman yanındayız” dedi.

Başkan Böcek’e teşekkürler

Elmalı’da fıstığın daha önce görmedikleri ve tatmadıkları bir çeşit olduğunu söyleyen Elmalı çiftçisi Neriman İtina, daha önce farklı çeşitlerini yetiştirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Getirisi yüksek şeyler üretmek bizim için daha iyi olacak. Bu konuda bize imkan ve destek sağlayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

18 yaşındaki Enes Aktaş da cet topraklarını terk etmediğini ve üretime devam ettiğini belirterek, fıstığın ekonomik maliyeti olan çok iyi bir ürün olduğuna dikkat çekti.

habersumbas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu