Haber

İsveç’ten Türkiye’nin talebini reddeden! hükümet onayladı

İsveç resmi haber ajansı TT, 50 yaşındaki terör zanlısının İsveç vatandaşlığına sahip olması nedeniyle hükümetin Yargıtay’ın kararını onayladığını bildirdi.

Kararın hafta içi yapılan Kabine Toplantısında alındığı belirtildi.

Türkiye’nin aradığı kaçak zanlının iade talebi Yargıtay tarafından 20 Kasım 2022’de reddedildi.

POLİSİN KARARI DA BULUNDU

Öte yandan İsveç İdare Mahkemesi, polisin şubat ayında Kuran-ı Kerim yakmak isteyen iki kişiye güvenlik riski nedeniyle izin vermeyen kararını da haksız buldu.

Şubat ayında Irak asıllı Salwan Momika, Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmak istedi ve Afrika kökenli Chris Makoundout, Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmak istedi. Polis bu provokasyonlara güvenlik gerekçesi ile izin vermedi.

İsveç İdare Mahkemesi’nin kararında, “güvenlik riski endişelerinin” ifa hakkını sınırlamak için yeterli olmadığı belirtildi.

Duruşmanın ardından basına açıklama yapan Yargıç EvaLotta Hedin, polisin yasağı uygulamak için geçerli bir nedeni olmadığını söyledi.

PASKALYA ETKİNLİKLERİ

Danimarka’da aşırı sağcı Sıkı Parti Partisi’nin (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, Paskalya tatilinde İsveç’in Malmö, Norköpin ve Jönköping kentleri ile başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarını sürdürdü. 2022’de.

PALUDAN, TÜRKİYE’NİN STOCKHOLM BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE KURAN’I DA YAKTI

Paludan ayrıca 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yaktı.

Kalabalık polis savunmasında yürütülen provokasyon sırasında kimsenin Paludan’a yaklaşmasına izin verilmedi.

haber-islahiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu