Haber

Hindistan polisi Jammu ve Keşmir bölgesine sızmaya çalışan 5 isyancıyı öldürdü

Hindistan polisi, Jammu ve Keşmir bölgesine sızmaya çalışan 5 isyancının öldürüldüğünü bildirdi.

Hindustan Times gazetesinin haberine göre polis, Jammu Keşmir’in Kupwara bölgesine sızmaya çalışan isyancılarla çatışma çıktığını duyurdu.

Polis, çatışmada 5 isyancının öldürüldüğünü kaydetti.

Güvenlik güçleri, çatışma sonrasında el bombası ve gece görüş kamerası gibi çok sayıda askeri teçhizatın ele geçirildiği bilgisini paylaştı.

Keşmir sorunu

İngiltere’nin 1947’de sömürge olarak yönettiği Hindistan’dan çekilmesiyle, o zamanlar bir beylik olan Keşmir, bağımsızlığını yeni kazanan Hindistan veya Pakistan ile birleşme seçeneğiyle karşı karşıya kaldı.

Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana olsa da, zamanın prensi Hindistan’la birleşme kararı aldı.

Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan bölgeye asker gönderdiklerinde taraflar ilk kez 1947’de savaştı. İki ülke arasında 1965 ve 1999’da yine aynı nedenle savaş çıktı.

Savaşların ardından sağlanan geçici ateşkes sonucunda Jammu ve Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i ise Pakistan’ın kontrolünde kaldı. Bölgenin doğu kısmının yüzde 20’si komşu Çin’e verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 1948 yılından itibaren aldığı kararlarla Keşmir’in silahsızlandırılmasını ve geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesini öngörüyor.

Hindistan yönetimi referanduma karşı çıkarken, Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

basaksehir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu