Haber

Bülent Oruç’tan Konya depremi yorumu: Anadolu levhasının her yerinde deprem olabilir

Moderatörlüğünü İlker Koç’un üstlendiği Ensonhaber Gündem Özel YouTube yayınının konuğu Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oruç.

Merkez üssü Konya’nın Selçuklu ilçesinde saat 18.06’da meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından açıklamalarda bulunan Oruç, şunları söyledi:

“Konya’da daha önce de benzer büyüklükte depremler olmuştu”

Konya’nın depremselliğine baktığımızda 2021 Kasım ve 2023 Şubat aylarında 5.1 büyüklüğünde depremler olduğunu görüyoruz. Bugün 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu depremler bize bu bölgedeki deprem aktivitesi hakkında bilgi veriyor. Diğer deprem fayları üzerinde olmadığı halde neden deprem olur sorusunun cevabı Anadolu levhasının batıya doğru hareket etmesidir. Gerçekler Ege’ye geldikçe bu hız artıyor. Yılda 3,1 santimetreye kadar ulaşır.

“Fay hattına uzak olduğu için büyük deprem olmaması vatandaşı yanıltmasın”

Anadolu levhasının her yerinde depremler bekleyebilirsiniz. Ancak bazı bölgelerde yıkıcı sarsıntı potansiyelinin yüksek, bazı yerlerde ise zayıf olmasını beklersiniz. Konya da bu illerden biridir.

Çarşaf denen bir şeyden bahsediyoruz. 100 kilometre kalınlığındaki bu levhanın batıya doğru gerçek hareketi devam ederken, kırılgan üst kabuğunun yeni depremlere neden olması doğaldır. “Burada büyük bir deprem riski yok”u sadece Konyalı hemşehrilerimiz anlamasın. Binaların sağlığını izlemek ve dini yapılarda yaşamak için yapı dinamiklerine ve temel dinamiklerine değer vermeli ve gerekli kentsel dönüşüm süreçlerine yardımcı olmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu