Ekonomi

Türkiye’nin “En Etkili 50 CFO’su” açıklandı

BMI Business School’un DataExpert işbirliğiyle 2016 yılından bu yana gerçekleştirdiği ve Türkiye’nin finans alanındaki en değerli karar vericilerinin belirlendiği “En Etkili 50 CFO” araştırmasının sonuçları açıklandı.

BMI Business School açıklamasına göre bu yıl ulusal ve uluslararası Vestel, Borusan Holding, DeFacto, Sabancı Holding, Vodafone, Akfen Holding, Danone Türkiye, Şişecam, Çalık Holding, SOCAR ve TÜPRAŞ değerlendirilerek belirlenen listede yer aldı. şirketlerin finansal performansları ve finans yöneticilerinin etkinliği. Birçok firmadan başarılı isimler yer aldı.

Belli kriterlerle oluşturulan En Aktif 50 CFO listesinde yöneticilerin yüzde 34’ü kadın. Listedeki kadınların oranı da her yıl artıyor. 2022’nin En Etkili 50 CFO’su listesinde kadın liderlerin oranı yüzde 28 oldu.

Öte yandan 2022’de listede yer alan yöneticilerin yüzde 68’i yüksek lisans, yüzde 20’si ODTÜ ve yüzde 20’si Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Bu üniversiteleri yüzde 16 ile Marmara Üniversitesi takip ediyor. En Aktif 50 CFO’nun yüzde 64’ü ortalama 10 yıl veya daha fazla üst düzey yönetim deneyimine sahiptir.

Araştırmaya katılan 318 CFO’nun verdiği yanıta göre, 2022 yılında karşılaşılan zorluklar ortasında, yüksek faiz oranı ve yüksek enflasyon ortamında yatırımların finansmanı, nakit akış seviyelerinin korunması ve daha da güçlendirilmesi, makroekonomik belirsizliğin getirdiği makroekonomik belirsizlik. 2023 için beklenen zorluklar ortasında seçim. Talep düşüşleri, değişen dinamiklerin izlenmesi, büyük likiditeye erişim ve artan yatırım maliyetleri gibi konular ön plana çıkıyor.

Ödüller, 21 Mart’ta Mandarin Oriental Bosphorus’ta gerçekleşecek olan CFO Summit 2023’te, adayların araştırma başarı kriterlerindeki performanslarını inceleyen danışma kurulu tarafından belirlenen En Aktif 50 CFO’ya takdim edilecek. QNB Finansbank’ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan CFO Summit 2023, her yıl olduğu gibi bu yıl da finans başkanlarının büyük buluşmasına ev sahipliği yapacak.

haberhafik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu