Ekonomi

Merkez Bankası’ndan depremzedelere kredi imkanı

Birol BOZKURT

Dünyanın bankalardan edindiği bilgilere göre, deprem sonrası artan döviz ve yastık altı altının bankalara transferini de kolaylaştıracağı açıklandı.

İşte TCMB’nin bankalara gönderdiği o yazı:

“6 Şubat’ta yaşanan depremlerin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla zorunlu karşılık ve menkul kıymetler uygulamalarında değişiklik yapılmış ve 13, 14 Şubat ve 2 Mart tarihlerinde bankalara duyurulmuştur. Söz konusu değişiklikler arasında deprem bölgesinde ikamet eden KOBİ’lerin kredi kullanma uygulamasından muaf tutulması yer aldı.

Bu sefer tıpkı deprem bölgesinde ikamet edenler gibi deprem bölgesinde ikamet etmeyenlerin i) deprem bölgesinde ikamet eden kişilerle ticari bağı bulunan ve depremden zarar gördüğünü belgeleyen,

ii) 6 Şubat 2023 tarihinden 31 Ağustos 2023 tarihine kadar kullandırılacak kredilerin bu kayıplar/faaliyetler oranında depremden etkilenenlerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla veya devreye gireceğini belgeleyenlere muafiyet verilmesine karar verilmiştir. deprem bölgesinde altyapı ve üstyapının yeniden inşasına yönelik faaliyetlerde bulunmaktadır.

Ayrıca, 28 Mart 2023 tarihinden itibaren bankaya etkin ve fiziki altın girişinden sonra açılan döviz depo/katılım fonlarının Türk Lirası payının hesaplanmasında dikkate alınmamasına karar verilmiştir. deprem sonrası bankalara yönlendirilen döviz birikimlerinin ekonomiye kazandırılması. Öte yandan, Türk lirası payı hesaplamasındaki değişikliğe ilişkin bankalardan gelen soruların 3 Mart’ta bankalara duyurulmasının ardından, Nisan ayı itibarıyla yeni açılan dönüştürme hesaplarının kaynağının belirlenmesine ilişkin açıklama yapıldı. 1, 2023.

Son olarak, bankalar nezdinde yapılan kontroller sonucunda, kredi tutarının tespitinde birebir risk kümesinde yer alan gerçek kişilerin yanı sıra tüzel kişilerin dönüştürme hesaplarının da dikkate alınmasına karar verilmiştir. 28 Mart 2023 itibariyle güvenlik kuruluşu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu