Haber

Japonya ve Filipinler Savunma İşbirliğini Artırma Kararı Aldı

Japonya Başbakanı Kishida Fumio ve Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr., ülkelerinin savunma iş birliğini artırma kararı aldı.

Kyodo News’in haberine göre, Filipinler’in başkenti Manila’da bir araya gelen Kishida ve Marcos, Çin’in bölgede artan askeri varlığına karşı ikili savunma ortaklığını değerlendirdi.

Ortak basın açıklamasında konuşan iki lider, ülkelerinin güvenlik ilişkilerini güçlendirecek ve ortak askeri tatbikatların düzenlenmesinin önünü açacak yeni Karşılıklı Erişim Anlaşması (RAA) için müzakerelerin başlatılacağını doğruladı.

Söz konusu anlaşmanın gerçekleşmesi halinde bu, Japonya’nın bir Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ülkesi ile imzaladığı ilk RAA olacak.

Aynı çerçevede Japonya, Nisan ayında Avustralya ve Birleşik Krallık ile iki ayrı RAA imzaladı.

Çin’in Hint-Pasifik’te artan nüfuzu karşısında Japonya, Resmi Güvenlik Yardımı (OSA) ile “benzer düşüncedeki” ülkelerin silahlı kuvvetlerine ekipman aktarma kararı aldı ve Filipinler’e kıyı gözlemi için ekipman desteği sağlayacağını duyurdu. operasyonlar.

Japonya, OSA kapsamında 4 Hint-Pasifik ülkesi Bangladeş, Fiji, Malezya ve Filipinler’e hazinesinden 13 milyon dolarlık bütçe tahsis edildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu