Ekonomi

Japonya Merkez Bankası Getiri Eğrisi Kontrol Politikasını Koruyor, Referans Noktasını %1 Olarak Belirliyor

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, son açıklamasında getiri eğrisi kontrol politikasının devam edeceğini yineledi. 2016 yılında uygulamaya konulan bu politika, özellikle uzun vadeli faiz oranlarının yönetimine yönelik olarak tasarlanmıştır. Bugün Ueda, 10 yıllık Japon Devlet Tahvili (JGB) getirisi için maksimum %1 “referans noktası” açıkladı. Bu, önceki resmi yüzde sıfır hedefiyle çelişiyor.

Bu politika ayarlaması, Ueda’nın bu yılın başlarında Temmuz ayında yaptığı ve %1’lik bir sınır belirlediği açıklamasıyla aynı doğrultudadır. Bu üst sınır, kademeli olarak %0,5, %0,25 ve %0,1 olarak belirlenen önceki sınır değerlere göre önemli bir artışa işaret ediyor. Getiri eğrisi kontrol politikasının tutarlı bir şekilde uygulanması ve referans noktasının yakın zamanda belirlenmesi, Japonya Merkez Bankası’nın uzun vadeli faiz oranlarını kontrol etme ve ekonomik istikrarı yönetme kararlılığının altını çiziyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-bozyazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu