Ekonomi

İYİ Parti’den deprem bölgesi için “İnsani Sanayi Bölgeleri” projesi

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Lideri Ümit Özlale, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, depremden etkilenen illerde sürdürülebilir bir yaşamın sağlanmasının ekonomik faaliyetlerin yeniden başlamasıyla mümkün olacağını belirtti.

Depremden etkilenen illerde 210 bin işyeri, 327 bin esnaf, 461 bin memur ve 1.8 milyon kayıtlı çalışan bulunduğunu, 269 bin çiftçinin faaliyet gösterdiğini kaydeden Özlale, şu değerlendirmelerde bulundu:

“-Esnafımızın faaliyet gösterdiği ticaret merkezleri ve küçük sanayi sitelerinde hasar çok yüksek. Kahramanmaraş ve Hatay’daki fabrikaların ağır hasar gördüğünü ve bu fabrikaların bir kısmının yıkıldığını görüyoruz.

– GÜZEL Parti olarak bölgede hayatı normale döndürmek, vatandaşlarımıza istihdam sağlamak ve ülkemize yatırım imkânı sağlamak amacıyla her biri 1000 hektarlık alanı kaplayacak insani sanayi bölgelerinin kurulmasını teklif ediyoruz. şirketlerimiz.

Özlale, bu bölgelerin Mısır ve Ürdün’de kurulan “özel sanayi bölgeleri” benzeri bir yapıya sahip olacağını, ABD’ye herhangi bir tarife ve kota engeli olmaksızın ihracat yapma ayrıcalığına sahip olacağını belirtti.

“Depremden olumsuz etkilenen bölgelerde hayatın yeniden başlaması için bu bölgelere tavizler verilmesi amacıyla uluslararası işbirlikleri kurulacak. Böylece hem ülkemiz hem de ülkeler açısından bir ‘kazan-kazan’ durumu ortaya çıkacak. işbirliği yaptı.

– Bu tür bir imtiyaz aynı zamanda insani amaçlı sanayi bölgelerinde hızlı yatırım çekmek ve istihdam yaratmak açısından da büyük avantaj sağlayacaktır. Deprem bölgesinin coğrafi konumu ve Türk sanayisinin kapasitesi yabancı yatırımcılar için cazibesini daha da artıracaktır. Kurulması planlanan 4 insani sanayi bölgesinin toplam istihdama etkisi 250 binden az olmayacak.

– ÂLÂ Partisi olarak yaralarımızı birlikte saralım diyoruz. Sanayimizle, üretim kabiliyetimizle, ihracatımızla, işçilerimizin alın teri ile hep birlikte depremin yarattığı molozlardan birlikte çıkalım.”

gelendostajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu