Haber

İsrail’de hükümeti destekleyen sağcı gruplardan “karşı gösteri” çağrısı

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesi, ülke genelinde kitlesel protestolar ve grevlerle siyasi krize yol açarken, sağcı hükümetin destekçilerinden de “karşı gösteri” davetleri geliyor.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin, yargının yetkilerini sınırlayan ve yargı atamalarında hükümete söz hakkı tanıyan yargı düzenlemesine karşı binlerce İsrailli protestolara katılırken, çok sayıda sağcı koalisyon yanlısı İsrail’e karşı sokaklara dökülme kararı aldı. Netanyahu’nun düzenlemeyi askıya alma olasılığı.

Hükümet yanlısı taraftarların, hükümet karşıtlarıyla eş zamanlı olarak Batı Kudüs ve Tel Aviv’deki bire bir noktalarda ilk kez toplu gösteriler düzenlemesi bekleniyor.

İsrail Meclisi Anayasa, Hukuk ve Adalet Komisyonu Başkanı ve tartışmalı yargı düzenlemesinin mimarı kabul edilen Milletvekili Simcha Rothman, sağcı yandaşlarını hükümete destek vermek ve yargı düzenlemesinin İsrail’den çıkmasını engellemek için sokağa çağırdı. durduruluyor

Aşırı sağcı ve ırkçı politikalarıyla tanınan Dini Siyonizm Partisi Milletvekili Rothman, destekçilerini bugün hükümet karşıtı gösterilere sahne olması beklenen Batı Kudüs’teki İsrail Meclisi önünde toplanmaya çağırdı. .

Rothman, “Seçimlerimizi çalamayacaklar!”, “Halk yargı sisteminin köklü bir şekilde elden geçirilmesini istiyor”, “Çıkın ve seçimi halka geri verin.” terimleri kullandı.

Şiddet içeren hareketleriyle tanınan aşırı sağcı “La-Familia” örgütü de 13 haftadır yargı düzenlemesine karşı gösterilere sahne olan Tel Aviv’in merkezindeki Kaplan Caddesi’nde akşam saatlerinde eylem düzenledi.

Muhalif gruplar ise olası tahrik ve şiddet olaylarına karşı yandaşlarını aşırı sağcı gruplardan uzak durmaya çağırdı.

Netanyahu’nun Savunma Bakanı’nı görevden alması ve protestolar

Netanyahu, yargı düzenlemesinin askıya alınması çağrısında bulunan Savunma Bakanı Gallant’ı Pazar akşamı görevden aldı ve ülke genelinde yüzbinlerce İsrailli sokaklara döküldü.

Savunma Bakanı Gallant’ın daveti Likud Partisi tarafından da desteklendi.

Likud Partisi milletvekilleri Yuli Edelstein ve David Bitan, Gallant’a katılarak tasarının durdurulması ve diyalog çağrısında bulundu.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargı atamalarında söz sahibi olmayı öngören bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Ülke genelinde 13 haftadır onbinlerce İsrailli, hükümetin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu