Ekonomi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Temmuz 2023’te Arttı

FHGE 2023 Temmuz ayında bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 162,3 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Temmuz ayı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni (FHGE) açıkladı.

Finans branşında faaliyet gösteren 143 kurumun cevaplarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre FHGE, Temmuz ayında bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 162,3 oldu. Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılım endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu ve gelecek üç aydaki hizmet talebi beklentisinin FHGE’yi artan yönde, son üç aydaki hizmet talebinin ise FHGE’yi azalan yönde etkilediği görülmektedir.

İş durumu ve hizmet talebi değerlendirmelerine göre, son üç ayda iş durumundaki iyileşmeye ilişkin değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi. Son üç ayda hizmet talebindeki artışa ilişkin değerlendirmelerin bir miktar zayıfladığı, önümüzdeki üç ayda hizmet talebinde artış olacağına dair beklentilerin ise güçlendiği gözlendi.

İstihdama ilişkin değerlendirmelerde, son üç ayda istihdamında azalma olduğunu bildirenler lehine olan eğilimin arttığı, gelecek üç ayda ise istihdamda artış bekleyenler lehine eğilimin bir miktar güçlendiği görülmüştür. – İSTANBUL

cizrehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu