Haber

DTİK Balkanlar Bölge Komitesi Toplantısı Zagreb’de Yapıldı

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Bölge Komitesi Toplantısı Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de gerçekleştirildi.

Toplantı, Hırvatistan’da faaliyet gösteren Türk sermayeli KentBank’ın Zagreb şubesinde gerçekleştirildi.

Toplantının ardından düzenlenen etkinliğe, Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran, DTİK Balkanlar Temsilciler Kurulu Başkanı Levent Sadık Ahmet, KentBank Genel Müdürü ve DTİK Hırvatistan Temsilcisi Hasan Ecesoy’un yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Kıran burada yaptığı konuşmada, Hırvatistan’da çok sayıda Türk iş adamının bulunduğunu belirterek, Türk diasporasının artan etkinliğine dikkat çekti.

Dünyadaki diasporanın anavatanla ekonomik ve diğer işbirliklerini güçlendirdiğini belirten Kıran, Hırvatistan’da ikamet eden Türk vatandaşlarının Türkiye-Hırvatistan ikili çıkarlarına değerli katkılar sağladığını ifade etti.

Levent Sadık Ahmet, Filistin-İsrail çatışmasına dikkat çekerek, İsrail’in sivilleri, çocukları, kadınları ve sağlık çalışanlarını hedef alan saldırılarının bir an önce sona ermesini umduğunu ifade etti.

Balkan bölgesinin Türkiye için önemli olduğunu vurgulayan Ahmet, Türkiye’nin diplomatik, ekonomik ve insani girişimlerle bölgede istikrarı ve iş birliğini geliştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Ecesoy ise Eylül ayında İstanbul’da düzenlenen DTİK 10. Kongresi sonrasında DTİK Türkiye-Hırvatistan Temsilcisi olarak görev yaptığını ve ilk kez Hırvatistan temsilcisi seçildiğini belirtti.

Kentbank’ın Hırvatistan’da 17 şubeyle faaliyet gösterdiğini vurgulayan Ecesoy, bankacılık alanında ülkede ilk 10 arasında yer aldıklarını sözlerine ekledi.

15 üyeden oluşan DTİK Balkanlar Bölge Komitesi, Balkan ülkelerinde ikamet eden Türk girişimcileri bir araya getirerek bölge ülkeleriyle ilgili çalışmalar yapıyor ve aralarındaki bağlantıyla hem bölge içi hem de dünya ticaretinin artmasına yardımcı oluyor.

haber-gole.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu