Haber

Afet mağduru kadınlar için ekonomik teşvikler

ANKARA (İGFA) –Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, depremzedelerin hızla yaşamlarını yeniden kurabilmeleri, rehabilite olabilmeleri ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda ülkemizin dört bir yanından kadın kooperatiflerinin desteğiyle Gaziantep’te 2, Kahramanmaraş’ta 2, Adıyaman ve Malatya’da 1’er olmak üzere çadır ve konteyner kentlerde toplam 6 Atölye açıldı.

KADINI EKONOMİK OLARAK TEŞVİK ETMEK PLANLANMIŞTIR

Çarşaf, yastık kılıfı, tişört gibi acil ihtiyaçların üretimi için atölyelere dikiş makineleri, halı ve kilim tezgahları yerleştirildi. Örgü, takı tasarımı, ahşap boyama ve ebru alanları oluşturuldu. Bu atölyelerde usta öğreticiler eşliğinde dikiş ve nakış öğrenen kadınlar, diğer depremzedelerin de ihtiyaçlarını karşılıyor ve onlara destek oluyor. Atölyelerde verilen eğitimlere katılan kadınlar hem becerilerini geliştiriyor hem de beyin sarsıntısının olumsuz etkilerinden kurtuluyor. Bu zamana kadar yaklaşık 2.500 kadın atölyelere katılarak diğer depremzedelerin faydalanmasına katkıda bulundu.

Depremden etkilenen illere yakın işyerleri ve faal kadın kooperatifleri de Bakanlık tarafından eşleştirildi. Bu sayede orta ve uzun vadede üretim kapasitelerinin artırılması ve kadınların ekonomik olarak teşvik edilmesi planlanmaktadır.

KOOPERATİFLERİ DESTEKLEMEK İÇİN İŞBİRLİĞİ

Öte yandan deprem bölgesindeki tüm kadın kooperatifleriyle iletişime geçilerek mevcut durumları değerlendirildi ve ihtiyaçları belirlendi. Bu kapsamda kadın kooperatiflerinin elindeki eserler ilgili birimlere uyularak satılmaktadır. Ayrıca Bakanlık, deprem bölgelerinde ve olumsuz etkilenen bölgelerde kadın kooperatiflerini desteklemek için özel birimler ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar da yürütüyor.

Bakanlık ayrıca depremzedelerin bebeklerini emzirebilecekleri, alt değiştirebilecekleri, bez ve ıslak mendil gibi temel ihtiyaçlarını taşıyabilecekleri, anne ve bebeğin mahremiyetini koruyabilecekleri ortak alanlar oluşturulmasını planladı. Bu kapsamda Kahramanmaraş’ta 3 adet Bebek Bakım Odası hizmet vermeye başlamıştır.

haber-hendek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu